Đavolja varoš i Prolom banja
#TravelUprkos svom neobičnom i pomalo zastrašujućem nazivu, Đavolja varoš je zaista jedna vanvremenska i nesvakidašnja destinacija koju bi bilo poželjno posetiti. U želji da na kvalitetan način iskoristim vikend u prirodi, rešila sam da organizujem jednodnevni izlet do ovog prirodnog spomenika.
Đavolja varoš, nalazi se na jugu Srbije, u selu Đake. Udaljena je oko 30 kilometara od Kuršumlije i 90 kilometara od Niša. Okružena je planinom Radan i proglašena je jednim od svetksih čuda prirode zbog *izvora neobične vode i isto tako neobičnih zemljanih figura*. Veoma je posećena, a na moje veliko iznenađenje, obilaze je i mnogi strani turisti. Može se posetiti kako danju tako i noću.
Na samom ulazu, nalaze se prostrani parking i male kuće koje u ponudi imaju različite suvenire. Mnogi će možda pomisliti da se neobične figure ovog spomenika nalaze blizu parkinga, međutim morate se pripremiti za pešačenje kroz prirodu.
Nakon prelaska preko mosta, naići ćete na šalter gde možete kupiti ulaznice, a u povratku se možete i osvežiti u restoranu koji se nalazi preko puta ovog šaltera.
Kako biste došli do cilja, neophodno je pratiti oznake koje su nacrtane na okolnom drveću. Ovde je priroda zaista netaknuta i pruža veoma prijatnu zaštitu od prejakog sunca. Usput možete videti neobične drvene figure kao i rudarska okna iz kojih su iskusni saski rudari, angažovani od strane srpskih vladara, vadili zlato i gvožđe.
Izvori neobične vode
Postoje dva izvora: Đavolja voda koja se nalazi blizu Đavolje jaruge, ona je hladna i kisela.
Drugi izvor je Crveno vrelo koje se nalazi na ravnoj površini zemlje. Dosta podseća na baru, a kada bliže zagledate možete uočiti sitne mehuriće koji izviru. Ova voda nije za piće jer sadrži velike količine gvožđa, olova, bakra i cinka, što se po njenom mirisu može i osetiti. Crvene je boje, kao i zemlja koja je okružuje.
Nakon ove posete, polako se približavamo cilju, a to su :
Zemljane figure
Smeštene su u dve jaruge koje nose naziv Đavolja i Paklena jaruga. Različitog su oblika i visine, a svaka od ovih figura na svom vrhu ima kamen u obliku kape. Vremenom su se menjale, smanjivale, rasle i upravo zbog svog neobičnog oblika, koji podseća na kule, predstavljaju čudo prirode. Postoje i legende o nastanku ovih neobičnih figura.
Kako biste još više uživali u njihovoj lepoti, morate se popeti drvenim stepenicama koje vode do najviše tačke - drvene platforme, odakle ih možete izbliza posmatrati.
Prilikom povratka, nakon prolaska pored crvenog vrela, možete se odmoriti na klupicama koje se nalaze pokraj staze i uživati u čistom vazduhu. Iako se ovaj lokalitet može za kratko vreme obići, našoj poseti još uvek nije došao kraj, jer je sledeća destinacija:
Prolom banja
Verovatno ste do sada imali prilike da kupujete ili makar vidite u prodaji Prolom vodu, s toga nije teško pogoditi da ta voda upravo dolazi iz istoimene banje, pa je izuzetno lekovita. Pored vode, meštani Prolom banje mogu se pohvaliti i ukusnim pivom.
Ova banja je zaista mala, pa vam nije potrebno puno vremena za obilazak. Ovde ćete videti prekrasnu, novoizgrađenu crkvu Svetog Preobraženja koja se nalazi na vidikovcu.
Do nje možete doći prelaskom preko mosta. A u podnožju reke, nalazi se interesantna etno krčma u kojoj možete nešto pojesti, uživati u zvuku mlina i posetiti prelepe paunove.
U samom centru grada, ispred hotela Radan, nalazi se velika šahovsko tabla sa gvozdenim figurama. Ukoliko ste ljubitelj šaha, možete odigrati i neku partiju, ali se pripremite na publiku koja željno iščekuje nove posetioce.
P.S. Ovde se naš jednodnevni izlet završava, a mi ćemo se družiti u nekom od narednih postova.